Akce
Proběhlé akce
2024
Exkurze: Pražské podzemí a přednáška na téma “Jak se staví plynovod”
V úterý 25. června 2024 navštívili studenti kurzu Energetické právo, v milé společnosti doktorky Jany Osadské (Pražská plynárenská, a.s.), část pražské kolektorové sítě. Pro nezasvěcené, kolektor je průchozí podzemní liniovou stavbou (tunelem) sloužícím k ukládání inženýrských sítí. Jejich správu a provoz zajišťuje společnost Kolektory Praha, a. s., přičemž v historickém centru Prahy jde o 18 km podzemních tunelů (a po celé Praze o více než 90 km chodeb). Nejprve nás s praktickými informacemi na dispečinku seznámil vedoucí pracovník údržby, který byl ostatně dříve DJ a na své současné práci v kolektorech má rád mimo jiné i možnost ocenit „pravou tmu“. O chvíli později jsme se pak již vezli nákladním výtahem desítky metrů pod zem. Výpadek bývalé důlní lokomotivy sice znamenal, že jsme museli celou trasu absolvovat „po svých“, v chladnějších tunelech jsme se tím však alespoň zahřáli. Kromě odborného výkladu a demonstrace množství kabelů a trubek, mezi nimiž samozřejmě nemohly chybět ani ty sloužící distribuci zemního plynu, došlo i na ukázku zmiňované tmy, která byla rovněž působivá. Z kolektorů jsme vystoupali po soustavě žebříků (které nás k našemu překvapení zavedly do jedné z pražských nákupních pasáží), a před dalším programem jsme uvítali společnou obědovou přestávkou.
Odpoledne jsme se přesunuli do budovy společnosti Pražská plynárenská, a.s., kde nás čekala přednáška Ing. Lenky Krausové, která má v NET4GAS, s.r.o. na starosti rozvoj soustavy a investiční projekty. NET4GAS, s.r.o. je provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn v České republice (o celkové délce necelých 4 000 km). Předmětem přednášky byly technické, ekonomické a právní aspekty fungování přenosové soustavy. Dozvěděli jsme se například, jak probíhá výstavba přepravní sítě a v kterých momentech bychom se od plynovodu měli raději držet dál. Ing. Krausová nás rovněž seznámila s případnými komplikacemi, které mohou vznikat v rámci zpracování projektové dokumentace anebo v souvislosti s vyvlastňovacími procesy. Velmi zajímavým byl i výklad o mezinárodně právních a politických aspektech, neboť drtivou většinu zemního plynu Česká republika dováží ze zahraničí. Vedle vnitřního trhu s plynem v EU byla řeč i o závazném mechanismu solidarity, který byl navržen pro řešení extrémních situací, kdy jsou v některém z členských států ohroženy dodávky chráněným zákazníkům (např. nemocnicím či domácnostem), a lze proto požádat jiný členský stát, aby v jejich prospěch omezil dodávky takto nechráněným zákazníkům na svém území.
Ludvík Zelinka (doktorand, Oddělení energetického práva, Právnická fakulta MU)
Konference: Energy Law in the Light of the Green Transition Towards Net Zero Emissions
V květnu 2024 proběhla na Univerzitě v Oslu konference „Energy Law in the Light of the Green Transition Towards Net Zero Emissions“. Právnickou fakultu MU reprezentoval tým výzkumníků Oddělení energetického práva – Martin Švec a Ludvík Zelinka. Konference si kladla za cíl diskutovat úsilí EU o zlepšení uspořádání trhu s elektřinou. Martin Švec vystoupil s příspěvkem „Key Conditions for Transitioning to Low-emission Energy in the Czech Republic: The Role of Capacity Mechanisms“ a Ludvík Zelinka se věnoval opatřením, která přijala EU v reakci na energetickou krizi.
Konference: 8th Annual Energy Transitions Conference
Tým výzkumníků z Oddělení energetického práva se zúčastnil 8th Annual Energy Transitions Conference, kterou tradičně organizuje University of Eastern Finland. Martin Švec ve svém příspěvku "EU's Ensuring Sustainable and Responsible Sourcing and Processing of Raw Materials” diskutoval využití nástrojů mezinárodního a národního práva v rámci snah EU zajistit udržitelné a odpovědné získávání a zpracování kritických surovin, minimalizovat environmentální dopady a zajistit stabilitu dodavatelských řetězců pro evropský průmysl. Ludvík Zelinka se věnoval analýze nouzových opatření přijatých Radou Evropské unie v reakci na energetickou krizi v roce 2022.
Workshop: Legal Principles for a European Green Energy Transition
Martin Švec (ÚPT) se zúčastnil workshopu "Legal Principles for a European Green Energy Transition", který zorganizovala Hasselt University (Faculty of Law a Environmental Law Unit). Jeho předmětem byly právní aspekty energetické transformace v kontextu zhoršující se klimatické krize, růstu cen energií a bezpečnostní krize v souvislosti s invazí Ruské federace na Ukrajinu. V uplynulých měsících došlo k zásadním změnám v energetickém právu, které tento workshop reflektoval. Martin na konferenci vystoupil s příspěvkem "Article 194 (2) TFEU in the context of the Energy Transition”.
Konference: COFOLA 2024 "Aktuální výzvy energetického a klimatického práva a politiky"
Report
Sekce "Aktuální výzvy energetického a klimatického práva a politiky" na konferenci pro mladé vědce COFOLA 2024 se zaměřila na dvě krize, které významně ovlivňují vývoj energetického a klimatického práva v Evropě: klimatickou a energetickou krizi.
Klimatická změna a zhoršování životního prostředí představují existenční hrozbu pro Evropu i celý svět. V posledních letech čelí planeta stále častěji extrémním klimatickým jevům, jako jsou vlny veder, sucho, silné tropické cyklony, monzunové deště, zrychlený vzestup hladiny moří a ztráta biologické rozmanitosti, což má značné socioekonomické dopady. EU reagovala na klimatickou krizi přijetím Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je dosažení klimatické neutrality do roku 2050.
Energetická krize odhalila neschopnost EU zajistit dostatečné množství energetických zdrojů za přijatelné ceny. Evropská komise představila v roce 2022 plán REPowerEU, jehož cílem je snížit závislost EU na ruských fosilních palivech. Tento plán zahrnuje diverzifikaci energetických zdrojů, zvýšení úspory energie, investice do obnovitelných zdrojů energie a urychlení povolovacích procedur pro tyto zdroje.
Urychlení energetické transformace je zásadní odpovědí na obě zmíněné krize. Dekarbonizace ekonomických sektorů je však mimořádně náročná a EU musí zajistit bezpečnost dodávek fosilních paliv do doby, než budou plně nahrazeny obnovitelnými zdroji.
Cíle a témata sekce
Sekce "Aktuální výzvy energetického a klimatického práva a politiky" měla za cíl diskutovat následující témata:
- Energetická a klimatická politika členských států EU
- Energetická a klimatická politika EU
- Úloha energetického a environmentálního práva v reakci na klimatickou krizi
- Úloha energetického práva při řešení energetické krize
- Právní aspekty energetické transformace
- Snižování závislosti EU na ruských fosilních palivech
- Zajištění energetické bezpečnosti a naplnění klimatických ambicí
- Regulace komoditního obchodování s energetickými surovinami
- Důsledky ekonomických sankcí vůči Rusku a jejich vliv na chování subjektů energetického trhu
Průběh konference
Sekce "Aktuální výzvy energetického a klimatického práva a politiky" zaznamenala rekordní účast a přivítala účastníky z České republiky, Polska, Maďarska a Španělska, což podtrhlo její mezinárodní význam a zájem o témata související s energetickým právem a politikou. S šestnácti registrovanými účastníky byla sekce energetického práva druhou největší na konferenci COFOLA a měla také nejvíce zahraničních účastníků.
První den, vedený v angličtině, se zaměřil na dopady klimatické změny na trh práce, omezení ekonomických svobod v důsledku ochrany životního prostředí a investiční rizika energetických projektů v Egyptě. Vystoupily Wioletta Witoszko, Katarzyna Sakowska, Karolina Zapolska (Uniwersytet w Białymstoku) a Barbora Baková (Právnická fakulta Masarykovy univerzity).
Druhý den konference byl rozdělen do dvou panelů, přičemž pracovním jazykem prvního panelu byla angličtina a druhého čeština. Dopoledne vystoupili Juliana Caicedo Buitrago (Universidad Alfonso X El Sabio), Miklós Mádl (Central European Academy), Ludvík Zelinka (Právnická fakulta Masarykovy univerzity) a Elmira Lyapina (University of New York in Prague). Diskutovali o cirkulární ekonomice, licencování malých modulárních reaktorů, zdanění energií a zkušenostech České republiky se Smlouvou o energetické chartě. Druhý panel se zaměřil na právní aspekty komunitní energetiky, zavádění dynamických tarifů, klimatické žaloby před Evropským soudem pro lidská práva a ruský útok na Záporožskou jadernou elektrárnu. Mezi vystupujícími byli Roman Vaněk (Oddělení energetického práva, Právnická fakulta Masarykovy univerzity), Malvína Urbánková (ROWAN LEGAL), Denisa Hlušičková (Univerzita Palackého v Olomouci), Lukáš Kappel a Michael Kovařík (Právnická fakulta Masarykovy univerzity).
Ocenění
Na závěr konference byly uděleny ceny za vynikající příspěvky. Oceněni byli Michael Kovařík za příspěvek na téma "Žaloby proti energetickým společnostem" a Ludvík Zelinka za analýzu "Reharmonizace pravidel o zdanění energie v EU". Cenu za nejlepší příspěvek získal Lukáš Kappel, který se zaměřil na podstatu, přínos dynamických tarifů a jejich právní regulaci.
Konference COFOLA 2024 přinesla mnoho podnětných diskusí a ukázala rostoucí zájem a potřebu řešit aktuální výzvy v oblasti energetického a klimatického práva a politiky.
Konference: International Energy Justice- Early Career Conference
Martin Švec se 2. - 3. dubna 2024 zúčastnil International Energy Justice- Early Career Conference, kterou zorganizovala Tilburg University, University de Pau et des Pays de l’Adour a Erasmus University Rotterdam. Dvoudenní multidisciplinární konference si kladla za cíl diskutovat koncept energetické spravedlnosti a vystoupili na ní přední odborníci na tuto problematiku, např. Guy Block, Tonny Reames, Benjamin Sovacool, Donald De Jong, Martha Roggenkamp, Auke Hoekstra, Leonie Reins nebo Raphael J. Heffron. Martin na konferenci prezentoval příspěvek na téma „Just Energy Transition: An Innovative Role of International Investment Agreements”, ve kterém popisuje probíhající snahy reformovat mezinárodní smlouvy na podporu investic tak, aby tyto smlouvy přispívaly ke spravedlivé energetické transformaci.
Informační schůzka: O stážích a praxích na zastupitelských úřadech ČR
Dne 27. března 2024 proběhla na Právnické fakultě MU informační schůzka o stážích a praxích na zastupitelských úřadech ČR. Studenti se tak mohli seznámit s průběhem výběrového řízení na pozice stážistů na zastupitelských úřadech ČR a s náplní takových stáží. S prací v diplomacii studenty seznámila JUDr. Věra Jeřábková CSc. (ředitelka Diplomatické akademie MZV ČR). Následně vystoupila Barbora Baková (studentka 4. ročníku Právnické fakulty MU), která se podělila o své zkušenosti se stáží na ZÚ v Káhiře, kde se 5 fascinujících měsíců věnovala energetické diplomacii a právu. Akci zorganizovalo Oddělení energetického práva.
Konference: Symgas
Členové Oddělení energetického práva se ve dnech 16. - 17. dubna zúčastnili plynárenské konferenci Symgas. Společně s nimi se do Prahy vypravila i Kristýna Skopalová, která píše diplomovou práci na téma Právní otázky spojené s implementací vodíkové strategie ČR. Těšíme se na další spolupráci s Českým plynárenským svazem.
Beseda: Energetika, geopolitika a mezinárodní energetické právo
Srdečně vás zveme na besedu s Urbanem Rusákem, působícím na Ministerstvu zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky, na Vrije Universiteit Brussels (Brussels Diplomatic Academy ) či na University of Dundee (jako Honorary Research Fellow). Beseda s velvyslancem: Energetika, geopolitika a mezinárodní energetické právo se uskuteční dne 11. března 2024 od 18.00 hodin v učebně 030.
2023
Přednáška: Energetika a geopolitika: aktuální trendy a výzvy
Report:
Dne 7. prosince 2023 se na Právnické fakultě uskutečnila přednáška „Energetika a geopolitika: aktuální trendy a výzvy“. Martin Jirušek (Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií na Fakultě sociálních studií MU) posluchačům představil aktuální výzvy, kterým čelí energetika České republiky a Evropské unie. Hlavním tématem byly geopolitické aspekty zajišťování energetické bezpečnosti v kontextu energetické krize a ruské invaze na Ukrajinu.
- Termín: 7. prosince 2023, 14:00-16:00
- Právnická fakulta MU, učebna 133
- Organizace: Oddělení energetického práva a FSS
Přednáška se zaměří na aktuální výzvy energetické bezpečnosti České republiky a Evropské unie. Probrány také budou klíčové globální trendy v energetice s dopadem na Evropu a Českou republiku. Autor bude vycházet z nedávno vydané knihy "Na vlnách změny: Česká energetika a geopolitický zlom", jíž je spoluautorem.
V případě zájmu se registrujte na martin.svec@mail.muni.cz.
Přednášející:
Mgr. Martin Jirušek, Ph.D. Martin působí jako odborný asistent na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií na Fakultě sociálních studií MU a je výkonným editorem odborného časopisu Czech Journal of Political Science. Věnuje se též konzultační činnosti. V rámci Fulbrightova výzkumného stipendia působil v letech 2021/2022 na Univerzitě George Washingtona v USA. V roce minulosti též získal stipendium v rámci International Visitors Leadership Program Ministerstva zahraničí USA a think-tanku Center for European Policy Analysis. Odborně se věnuje problematice energetické bezpečnosti a geopolitiky se zaměřením na postsovětský prostor, Rusko a Spojené státy. |
- Plakát akce (pdf)
Workshop: Evropská unie na cestě k udržitelnému podnikání: ESG, energetika a životní prostředí
Report:
Dne 9. listopadu 2023 se na Právnické fakultě uskutečnil workshop „Evropská unie na cestě k udržitelnému podnikáni: ESG, energetika a životní prostředí“. Jan Měkota, Anna Cervanová a Malvína Urbánková (Rowan Legal) nejprve účastníky workshopu seznámili s konceptem ESG, včetně jeho zakotvení na úrovni práva EU a důsledků, které z jeho reportování vyplývají, následně se věnovali sektoru energetiky a roli právníků při implementaci udržitelných politik.
- Termín: 9. listopadu 2023, 14:00-16:00
- Právnická fakulta MU, učebna 133
- Organizace: Oddělení energetického práva a ROWAN LEGAL
Účastníci workshopu se seznámí s konceptem udržitelného podnikání (ESG), který představuje jednu z největších současných výzev pro celkové ekonomické a soutěžní prostředí v Evropské unii, a způsobem, jakým je ESG zakotveno na úrovni práva EU a jaké důsledky z něj vyplývají. Speciální pozornost bude věnována sektoru energetiky a roli práva a právníků při implementaci udržitelných politik.
V případě zájmu se registrujte na martin.svec@mail.muni.cz.
Program:
- Seznámení účastníků workshopu s ROWAN LEGAL
Stručné představení přednášejících vč. uvedení do činnosti kanceláře a důvod zvolení daného tématu. - Základní seznámení s udržitelným podnikáním
Co je to ESG, co je jeho složkami, jeho cíle a vize, právní základ a způsob fungování. - Povinnosti vyplývající pro podniky
Stručné shrnutí povinností dle ESG se zaměřením na oblast E – role energetiky a podstata jejího využití při naplňování cílů udržitelnosti. - Role práva v zakotvení udržitelnosti
Role práva a právníků při implementaci udržitelných politik, důležitost obsáhlého know-how a dalšího vzdělávání. - Zhodnocení ESG faktorů a jejich fungování vč. kritického pohledu a možných rizik z nich vyplývajících
Přednášející:
Mgr. Jan MĚKOTA (Partner) Jan Měkota vede soutěžní specializaci ROWAN LEGAL. Ve své praxi se věnuje všem oblastem soutěžního práva. Zaměřuje se zejména na poradenství klientům působícím v ICT, stavebnictví či v regulovaných odvětvích, jako jsou telekomunikace, energetika nebo e-commerce. Vedle zastupování před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, Evropskou komisí a dalšími soutěžními orgány se Jan věnuje i oblasti soutěžní prevence a compliance. Dlouhodobě se tak podílí na tvorbě a implementaci vnitřních compliance management systémů. Součástí agendy soutěžní specializace vedené Janem Měkotou je rovněž poradenství a zastupování spojené se soukromoprávním vymáháním soutěžního práva či s problematikou regulace veřejné podpory. V neposlední řadě se Jan zabývá též problematikou distribučních modelů a distribučních systémů, převážně pro klienty působící v oblasti HW a SW dodávek. Vedle soutěžního poradenství se Jan Měkota podílí na komplexních projektech (např. provozních transformacích či zakládání společných podniků) klientů ROWAN LEGAL působících v regulovaných odvětvích, zejména v oblasti vodárenství, energetiky, teplárenství či odpadového hospodářství. Jan Měkota je členem předsednictva komise pro hospodářskou soutěž při ICC. |
|
Mgr. Anna Cervanová, LL.M. (Senior Associate) Anna Cervanová je členkou týmů ROWAN LEGAL, které se zaměřují na energetické právo, regulaci a compliance a soutěžní právo. V oblasti energetického práva se Anna významně podílí na řadě projektů, zejména na získávání českých a uznávání zahraničních licencí pro podnikání v energetice v České republice, řešení smluvních vztahů se subjekty na energetickém trhu, výstavbu a provoz výroben elektřiny a dalších úkonů a vztahů nezbytných pro působení na energetickém trhu. V rámci regulace a compliance se Anna zabývá zejména zaváděním compliance systémů ve společnostech, problematikou ochrany oznamovatelů, přičemž je rovněž spoluautorkou komentáře k zákonu o ochraně oznamovatelů. Dále se zaobírá právními požadavky na podnikání v regulovaných odvětvích. V oblasti ochrany hospodářské soutěže se Anna zaobírá zejména problematikou veřejné podpory a spojování soutěžitelů, a to jak z pohledu českého práva, tak práva EU. Podílí se rovněž na poskytování právního poradenství v oblasti dohod mezi soutěžiteli a zneužití dominantního postavení. |
|
Mgr. Malvína Urbánková (Junior Associate) Malvína se specializuje na poradenství v oblasti energetického práva, práva životního prostředí a regulatoriky. Pracovní zkušenosti čerpá nejenom ze své advokátní praxe jako koncipientka, ale v minulosti také jako členka pracovní skupiny pro energetiku během českého předsednictví v Radě Evropské unie v roce 2022 v Bruselu. Malvína se pravidelně podílí na významných energetických projektech souvisejících s udržitelností a využíváním obnovitelných zdrojů energie, avšak má zkušenosti i s horním a atomovým právem. Důležitou součást její práce představují take regulatorní oblasti podnikání v energetice. Její specializace jí umožňuje zabývat se přestupky a trestnými činy v oblasti energetiky. Malvíniny odborné znalosti sahají také do oblasti vodního hospodářství a odpadového hospodářství. V této souvislosti poskytuje poradenství v oblasti práva hospodářské soutěže, práva veřejných zakázek a práva Evropské unie. Malvína se ve své poradenské činnosti zaměřuje především na obchodní společnosti a veřejné subjekty. Díky těmto zkušenostem je také důležitou členkou týmu ESG, který pomáhá společnostem vytvářet nové politiky udržitelného rozvoje. Mezi projekty, na kterých se Malvína během své koncipientské praxe podílela, patří například optimalizace energetického hospodářství Statutárního města Brna, jehož cílem bylo vybudovat nový, efektivnější a udržitelnější energetický model. Dále výstavba systému městských fotovoltaických elektráren pro město Benešov a v neposlední řadě nastavení celkového legislativního rámce cenových stropů pro velké podniky v souladu s Dočasným krizovým a transformačním rámcem EU. |
Seminář: Podzimní seminář právníků energetických společností
Report:
Martin Švec (ÚPT) vystoupil 18. října 2023 na Podzimním semináři právníků energetických společností, který pořádá Energetická sekce Unie podnikových právníků s cílem diskutovat aktuální témata legislativy a praxe související s právem v oblasti energetiky. Jeho příspěvek pojednával o pravomoci EU v oblasti energetiky, jejím vývoji a limitech.
Konference: Cofola 2023 "Energy Crisis Against the Background Climate Emergency”
Organized by the IG on International Environmental Law of the European Society of International Law
Climate Change
Climate change is the biggest environmental crisis of our time. Especially in recent years, our planet has been exposed to environmental challenges caused or exacerbated by climate change. The effects of climate change include heatwaves, droughts, more frequent and powerful tropical cyclones, heavier monsoon rains, accelerated sea level rise or biodiversity loss. In the face of worsening climate crisis, countries including the UK, Canada, France or Argentina, hundreds of cities (such as New York, London, Paris, Sydney or Berlin), Pope Francis and also the European Parliament stressed the urgency of enhanced ambition to tackle climate change and declared climate emergency. The term “emergency” is a way of signalling the need to go beyond reform-as-usual. According to the IPCC, the global response to climate change should comprise transitions in land and ecosystem, energy, urban, infrastructure and industrial systems. In addition, according to the EU’s 8th Environment Action Programme, it means living within planetary boundaries. Energy transition, a pathway toward transformation of the global energy sector from fossil-based to zero-carbon, appears to be unavoidable.
Energy
Recent geopolitical tensions threaten the EU’s ability to import sufficient volumes of energy resources at affordable prices. A Gazprom’s suspension of gas deliveries to several EU member states further worsened EU’s energy security. Energy prices have spiked to levels not seen in decades. In response to an unprecedented energy crisis, the EU Commission introduced REPowerEU – comprehensive plan aimed at rapidly reducing EU’s dependence on Russian fossil fuels. On the one hand, the REPowerEU plan sets out a series of measures to speed up EU’s green transition and spur massive investment in renewable energy (the Commission is proposing to increase the EU’s 2030 target for renewables from the current 40% to 45%). On the other hand, some EU members stepped up efforts in coal and mining to find a remedy to this crisis. The amount of coal consumed by EU countries rose from 449 million tons in 2021 to 478 million tons in 2022. Several EU member states have announced the extension or reopening of coal- fired power plants that were shut down in response to climate change issues. It is generally acknowledged that a short-term and temporary prioritisation of EU’s energy security is necessary, however, EU’s long term climate objectives should not be compromised.
The conference aims to explore and discuss:
- a) The role of energy and environmental law in responding to climate emergency;
- b) The role of energy law in addressing the energy crisis;
- c) The role of energy law in reducing EU’s dependence on Russian fossil fuels;
- d) Compatibility of the REPowerEU plan with the EU’s climate objectives;
- e) EU’s effort to balance its energy security and climate ambitions.
Energy Crisis Against the Background Climate Emergency organized by the IG on International Environmental Law of the European Society of International Law
Friday 14. 4. 2023
13:30–15:00
1. |
Martin Svec |
Welcoming Remarks |
13:30-13:40 |
2. |
Daniela Muth |
The Rise and Fall of a Treaty: Is an EU withdrawal from the Energy Charter Treaty in line or at odds with its ambitions to achieve a locally driven energy transition? |
13:40-14:00 |
3. |
Ludvík Zelinka |
EU Emergency Energy Measures Adopted During CZ PRES |
14:00-14:20 |
4. |
Attila Nagy |
Post-conflict development and investments in the energy sector |
14:20-14:40 |
Discussion 14:40-15:00
Coffee break 15:00-15:20
15:20–16:35
1. |
Marina-Elissavet Konstantinidi |
Speeding up permitting for renewable energy projects: sustainability concerns |
15:20-15:40 |
2. |
Martin Svec |
A Coal Phase Out: A Step towards Climate Neutrality |
15:40-16:00 |
3. |
Michaela Holíková |
A Greener Energy Grid: Synergies in Climate and Energy Law |
16:00-16:20 |
Discussion 16:20-16:35
Closing remarks 16:35-16:45
Konference: Cofola 2023 "Energetická krize na pozadí klimatické nouze”
Anotace:
(klima) Změna klimatu je největší environmentální krizí současnosti. Zejména v posledních letech je naše planeta vystavena důsledkům změny klimatu jako jsou vlny veder, sucha, častější a silnější tropické cyklony, silnější monzunové deště, zrychlený vzestup hladiny moří nebo ztráta biologické rozmanitosti. Tváří v tvář zhoršující se klimatické krizi země včetně Velké Británie, Kanady, Francie nebo Argentiny, stovky měst (například New York, Londýn, Paříž, Sydney nebo Berlín), papež František a také Evropský parlament zdůraznili naléhavost zvýšení ambicí v boji proti změně klimatu a vyhlásili stav klimatické nouze. Podle IPCC by globální reakce na změnu klimatu měla zahrnovat změny v oblasti využívání půdy a ekosystémů, energetiky, infrastruktury a průmyslových systémů. Cesta k transformaci globálního energetického sektoru z fosilního na bezuhlíkový, se zdá být nevyhnutelná.
(energie) Nedávné geopolitické napětí ohrožuje schopnost EU importovat dostatečné množství energetických zdrojů za přijatelné ceny. Pozastavení dodávek plynu do několika členských států EU ze strany Gazpromu dále zhoršilo energetickou bezpečnost EU. Ceny energií se vyšplhaly na úroveň, jaká nebyla zaznamenána po celá desetiletí. V reakci na bezprecedentní energetickou krizi představila Evropská komise komplexní plán REPowerEU, jehož cílem je rychle snížit závislost EU na ruských fosilních palivech. Plán REPowerEU na jedné straně stanoví řadu opatření, která mají urychlit energetickou transformaci EU a akcelerovat masivní investice do obnovitelných zdrojů energie (Komise navrhuje zvýšit cíl EU pro rok 2030 v oblasti obnovitelných zdrojů energie ze současných 40 % na 45 %). V reakci na energetickou krizi však některé členské státy EU zvýšily těžbu uhlí. Množství uhlí spotřebovaného v EU vzrostlo ze 449 milionů tun v roce 2021 na 478 milionů tun v roce 2022. Několik členských států EU oznámilo rozšíření nebo znovuotevření uhelných elektráren, které byly odstaveny v reakci na klimatickou krizi. Má se za to, že krátkodobé a dočasné upřednostnění energetické bezpečnosti EU je nezbytné, nicméně dlouhodobé cíle EU v oblasti klimatu by neměly být ohroženy.
Cílem této sekce je proto diskutovat:
- úlohu energetického a environmentálního práva v reakci na klimatickou krizi;
- úlohu energetického práva při řešení energetické krize;
- úlohu energetického práva při snižování závislosti EU na ruských fosilních palivech;
- slučitelnost plánu REPowerEU s cíli EU v oblasti klimatu;
- snahu EU o paralelní zajištění energetické bezpečnosti a naplnění svých klimatických ambicí.
Energetická krize na pozadí klimatické nouze
Pátek 14. 4. 2023
09:00–10:30
1. |
Garanti |
Úvodní slovo |
9:00 – 9:10 |
2. |
Roman Vaněk |
Klimatická žaloba – procesní intelektuální výzva |
9:10-9:30 |
3. |
Adam Novk a Kamila Balounová |
Zábavní pyrotechnika jako další zbytečný zdroj znečištění nejen v době energetické a klimatické krize |
9:30-9:50 |
4. |
Martin Mikulka |
Nástroj Evropské unie na podporu oživení jako instrument pro dosahování unijních priorit v oblasti ochrany klimatu a energetické transformace |
9:50-10:10 |
Panelová diskuze 10:10–10:20
Coffee break 10:20-10:50
10:50–12:10
5. |
Malvína Urbánková |
Klimatické aspekty energetických krizových opatření Evropské unie |
10:50-11:10 |
6. |
Denisa Hlušičková |
Řešení sporů mezi investory a státy v rámci Smlouvy o energetické chartě: význam v boji proti změně klimatu |
11:10-11:30 |
7. |
Filip Mihalovíč |
Státní podpora v době energetické krize – problematika cenových stropů na energie |
11:30-11:50 |
Panelová diskuse 11:50-12:10
Kurz: EU Energy Law (Haifa University)
Report:
Martin Švec (ÚPT) se v květnu 2023 zapojil do programu Erasmus+ ICM, v jehož rámci vycestoval přednášet na Haifské univerzitě v Izraeli. Tamní studenti se tak mohli seznámit s vývojem energetického práva EU, jeho klíčovými principy, stejně jako s kompetencemi EU v této oblasti. Jádrem kurzu EU Energy Law byly bloky: Energy Market Liberalization and the Internal Energy Market, EU Ensuring Energy Security, EU Tackling Climate Change. Cesta pedagoga Masarykovy univerzity do Izraele by však nebyla kompletní, kdyby nezahrnovala návštěvu kibucu Kfar Masaryk, který byl založen československými Židy ve 30. letech 20. století a pojmenován na počest prezidenta T. G. Masaryka.
Konference: Předcházení a řešení energetických krizí - Role mezinárodního práva a práva EU
Report:
Právnická fakulta MU byla zastoupena na 11. ročníku Kongresu PRÁVNÍ PROSTOR. Martin Švec (Ústav práva a technologií) vystoupil spolu s předsedou ÚOHS Petrem Mlsnou v prvním bloku konference pojmenovaném Obchodní vztahy v energetice. V příspěvku Předcházení a řešení energetických krizí: Role mezinárodního práva a práva EU Martin konstatoval, že energetická krize je přirozený důsledek energetické závislosti, se kterou se EU potýká od okamžiku, kdy se uhlovodíky staly klíčovým motorem ekonomického růstu. Každá energetická krize, kterou EU doposud prošla, vedla k vytvoření nových nebo posílení stávajících režimů na úrovni mezinárodního práva i práva EU. Právě schopnost těchto režimů předejít současné energetické krizi a omezit její dopady Martin analyzoval. Klíčovou roli v současné krizi sehrála Evropská unie, která se dnes jeví býti nejakceschopnějším garantem energetické bezpečnosti členských států EU. S ohledem na to je otázkou, zda je současný rozsah pravomoci EU v oblasti energetiky pro tyto účely dostačující.
Konference: Persistent Imbalances in EU's Effort to Ensure Secure and Sustainable Supply of Critical Raw Materials for Europe's Industry
Report:
Martin Švec (ÚPT) se 1. července 2023 zúčastnil konference „Persistent Imbalances In International Trade And The Prospects For Sustainable Development”, kterou zorganizovala University of Ljubljana společně s ESIL Interest Group on International Environmental Law a ASIL Interest Group on International Environmental Law. Dvoudenní konference si kladla za cíl diskutovat neuspokojivou schopnost mezinárodního ekonomického práva reflektovat neekonomické cíle, zejména udržitelnost. Výborně obsazená konference zahrnovala řečníky z USA, Kanady, Indie, Číny nebo Jihoafrické republiky. Martin na konferenci prezentoval příspěvek na téma „Persistent Imbalances in EU's Effort to Ensure Secure and Sustainable Supply of Critical Raw Materials for Europe's Industry“, ve kterém popisoval inherentní napětí mezi snahou EU snížit závislost na dovozu dodávek kritických materiálů ze třetích zemí a vysokým standardem ochrany životního prostředí.
Konference: The EU’s Energy Policy from the Perspective of a Central-Eastern European Country - The Czech Republic
Report:
Martin Švec (ÚPT) se 30. června 2023 zúčastnil konference “Maastricht 30”, kterou při příležitosti 30. výročí vstupu Maastrichtské smlouvy v platnost zorganizovaly Central European Academy and Ferenc Mádl Institute of Comparative Law. Martin vystoupil v panelu, který se věnoval vývoji energetické politiky EU v uplynulých třiceti letech a důsledkům vstupu do EU pro vybrané středoevropské státy (Česká republika, Rumunsko a Maďarsko), případně státy, které o vstup do EU usilují (Srbsko). Ve svém příspěvku se věnoval významu energetické integrace EU pro schopnost České republiky liberalizovat energetický trh, zajistit energetickou bezpečnost a dekarbonizovat energetický sektor.
Přednáška: Baku Energy Summer School
Report:
Martin Švec (ÚPT) v červenci přednášel na Baku Summer Energy School - speciálním dvoutýdenním vzdělávacím kurzu, jehož cílem bylo seznámit mid-career profesionály působící v energetice s technologickými, geopolitickými a ekonomickými aspekty těžby uhlovodíků v oblasti jižního Kavkazu, se základy diplomacie a mezinárodního energetického práva, stejně jako s výzvami souvisejícími se změnou klimatu. Kurz již tradičně organizuje Institute for Development and Diplomacy of ADA University spolu s ADA University Foundation, State Oil Company of the Azerbaijan Republic (SOCAR), BP Azerbaijan, KOLIN Azerbaijan a Masdar. Vedle Martina na kurzu přednášeli mimo jiné ministr zahraničních věcí, ministr energetiky a ministr ekologie a přírodních zdrojů Ázerbájdžánu či zástupci energetických společností vč. SOCAR, BP či Equinor.
Workshop: Regulace v době energetické krize a inovativní trendy v energetice pohledem ERÚ
Report:
Dne 2. května 2023 se na Právnické fakultě uskutečnil workshop „Regulace v době energetické krize a inovativní trendy v energetice pohledem ERÚ.“ Vladimír Vajnar (Odbor analytický a datové podpory, ERÚ) nejprve účastníky workshopu seznámil s výzvami, kterým v době energetické krize ERÚ čelí, následně se věnoval inovativním trendům v energetice (akumulaci energie bateriovými úložišti, energetickým společenstvím, flexibilitě a její agregaci, smart metering a jeho zavádění, digitalizaci energetiky, elektromobilitě a vodíku). Akci organizovalo Oddělení energetického práva.
Datum, místo a čas konání workshopu: 2. května 2023, místnost 034, 16:00 - 18:00 hodin
Lektor: Ing. Vladimír Vajnar Ph.D. (Energetický regulační úřad)
V úterý 2. května v 16:00 hodin proběhne na Právnické fakultě MU workshop organizovaný Oddělením energetického práva a Energetickým regulačním úřadem. Workshop bude mít dvě části. Vladimír Vejnar nejprve účastníky workshopu seznámí s výzvami, kterým v době energetické krize ERÚ čelí, a následně se bude věnovat inovativním trendům v energetice.
V případě zájmu se registrujte na martin.svec@mail.muni.cz.
Diskutovaná témata:
- ERÚ jako klíčový orgán veřejnoprávní regulace energetického sektoru;
- cenová regulace;
- reakce ERÚ na mimořádné dění na trzích v loňském a letošním roce;
- celostátní ekosystém pro řešení vysokých cen energií;
- inovativní trendy v energetice pohledem ERÚ.
Workshop: Vybrané praktické aspekty podporovaných zdrojů energie
Report:
Dne 18. dubna se na Právnické fakultě uskutečnil workshop „Vybrané praktické aspekty podporovaných zdrojů energie.“ Jan Urban a Kateřina Palkovská (advokátní kancelář Urban & Hejduk s.r.o.) seznámili účastníky workshopu jak s praktickými aspekty podpory elektřiny, tepla a biometanu z obnovitelných zdrojů energie, tak s podmínkami vydávání, evidence a uznávání záruk původu energie z obnovitelných zdrojů. Workshop se též věnoval projektování a výstavbě energetických projektů využívajících OZE, jejich provozu a údržbě, stejně jako nemovitostním aspektům a povolovacím procesům. Akci organizovalo Oddělení energetického práva.
Konference: American Society of International Law
Report:
Právnická fakulta MU byla zastoupena na 117. Annual Meeting of the American Society of International Law, který se tradičně konal ve Washington, D.C. Martin Švec se zúčastnil Roundtable on Just Energy Transition: Legal Challenges Associated with Coal Phase Out. Společně s Paolo D. Farah (Global Law Initiatives for Sustainable Development), Chamu Kuppuswamy (University of Hertfordshire), Matjaz Nahtigal (University of Ljubljana) a Rachel Yeboah Nketiah (University of Energy and Natural Resources) diskutovali o komplexitě odklonu od spalování uhlí. COP 26 v Glasgow potvrdil, že na uhlí nelze pohlížet pouze jako na zdroj emisí CO2, ale též jako na nejrozšířenější zdroj výroby elektřiny. Roundtable se proto věnoval ekonomickým, právním a sociálním rizikům spojeným s postupným vyřazováním uhlí a přechodem na nízkouhlíkové energetické systémy.
Debata: O předsednictví ČR v Radě EU, Bruselu a energetice
Report:
Dne 15. března 2023 proběhla na Právnické fakultě MU diskuse o předsednictví ČR v Radě EU a energetice s dvěma absolventy Právnické fakulty a předmětů věnujícím se energetickému právu, Malvínou Urbánkovou a Ludvíkem Zelinkou. Ti během předsednictví reprezentovali Právnickou fakultu v rámci své absolventské stáže na oddělení energetiky Stálého zastoupení ČR při EU. Odpovídali na dotazy studentů ohledně života v Bruselu a toho, co přesně obnášela předsednická role ČR v uplynulém pololetí. Také se podělili o své zážitky týkající se fungování institucí EU, zejména Rady EU, a přiblížili jim, jakým výzvám v této době oblast energetiky čelila a jakým způsobem se s nimi unijní zákonodárce vypořádal.
Debata: O životě a práci v Bruselu během českého předsednictví v Radě EU uprostřed energetické krize
15. 3. 2023, 17:00, Právnická fakulta MU
Ve středu 15. března v 17:00 proběhne na Právnické fakultě MU diskuse s Mgr. Ludvíkem Zelinkou a Mgr. Malvínou Urbánkovou, kteří měli příležitost nahlédnout “pod kapotu” organizování českého předsednictví v Radě EU. Oba absolventi působili půl roku na Stálém zastoupení ČR při EU, kde se věnovali energetické politice EU. Budeme si povídat jak o práci a životě v Bruselu, tak o unijním legislativním procesu během energetické krize. Diskuse, kterou organizuje Oddělení energetického práva (ÚPT), proběhne v místnosti 025.
2022
Přednáška: Plynárenství v kontextu války na Ukrajině
Plynárenství v kontextu války na Ukrajině
Report:
Dne 5. května 2022 proběhla na Právnické fakultě MU speciální přednáška věnovaná dopadům války na Ukrajině na plynárenský sektor. Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu, která v minulosti působila jako náměstkyně na Ministerstvu průmyslu a obchodu či ve společnostech ČEPS nebo NET4GAS, účastníky přednášky seznámila s důvody růstu cen zemního plynu v druhé polovině roku 2021 a s plány EU omezit svoji energetickou závislost na dodávkách zemního plynu z Ruské federace (REPowerEU). Následně se věnovala výhledům do budoucnosti, roli zemního plynu v příští dekádě a výzvám, před které je plynárenství postaveno. V diskusi dominovaly otázky na připravenost ČR na případné přerušení dodávek zemního plynu. Přednášku pořádalo Oddělení energetického práva ÚPT).
5. 5. 2022, 15:00, Právnická fakulta MU
Přednáší: Lenka Kovačovská
Lenka Kovačovská je absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Energetice se věnuje nejen celý svůj profesní život, ale rovněž akademický – doktorát obhájila na téma "Liberalizace trhů s elektřinou a zemním plynem v EU". Na Vysoké školy ekonomické v Praze vyučuje předmět "Geopolitics of Energy in the 21st Century", v minulosti vedla na téže škole Institut energetické ekonomie. Profesně působila ve společnosti ČEPS (oddělení strategie), na Ministerstvu průmyslu a obchodu (v pozici náměstkyně ministra pro řízení sekce energetiky), v dozorčí radě NET4GAS a dozorčí radě ČEPS. Od roku 2018 je výkonnou ředitelkou Českého plynárenského svazu, v rámci kterého reprezentuje zájmy českého plynárenství nejen v rámci ČR, ale i v rámci nadnárodních organizací Eurogas a Marcogaz.
Kurz: Energy Transition Diplomacy
Energy Transition Diplomacy: Energetická a klimatická diplomacie jako klíčové nástroje k dosažení klimatické neutrality
Report:
Dne 22. května 2022 proběhla na Právnické fakultě MU speciální přednáška Urbana Rusnáka, který studenty seznámil s úskalími energetické transformace a vysvětlil jim roli roli klimatické a energetické diplomacie EU při její realizaci. Pozornost byla věnována odlišným prioritám a vnímání rizik spojených s energetickou transformací státy, které jsou významnými producenty energií, státy, které jsou naopak závislé na dodávkách energií ze třetích zemí, stejně jako roli soukromých subjektů působících v energetickém sektoru a nestátních aktérů v procesu energetické transformace. Urban Rusnák vedl v letech 2012-2021 (z pozice generálního tajemníka) Sekretariát Energetické charty. Během svých dvou pětiletých mandátů se soustředil na modernizaci Dohody k energetické chartě, přistoupení nových zemí či vytvoření mechanismu včasného varování pro případ přerušení dodávek zemního plynu. Před jmenováním generálním tajemníkem pracoval Urban Rusnák na Ministerstvu zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky. V letech 2009–2011 se věnoval posilování energetické bezpečnosti Slovenska. V předchozích obdobích působil jako mimořádný velvyslanec Slovenské republiky na Ukrajině a jako zástupce vedoucího mise na velvyslanectví Slovenské republiky v Turecku. Přednášku pořádalo Oddělení energetického práva (ÚPT).
23. května 2022, 17:00, Právnická fakulta MU
Cílem přednášky je studentům představit koncept energetické transformace a roli klimatické a energetické diplomacie EU při jejím prosazování. Pozornost bude věnována odlišným prioritám a vnímání rizik spojených s energetickou transformací státy, které jsou významnými producenty energií, státy, které jsou naopak závislé na dodávkách energií ze třetích zemí, stejně jako na roli soukromých subjektů působících v energetickém sektoru a nestátních aktérů v procesu energetické transformace.
Přednášející: Dr. Urban Rusnák
Dr. Urban Rusnák pracuje na Ministerstvu zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky. Zároveň působí na Vrije Universiteit Brussels (Brussels Diplomatic Academy ) či na University of Dundee (jako Honorary Research Fellow).
V letech 2012–2021 vedl Dr. Rusnák z pozice generálního tajemníka Sekretariát Energetické charty. Během svých dvou pětiletých mandátů se soustředil jak na modernizaci Dohody k energetické chartě, tak na přistoupení nových zemí. Afghánistán, Černá Hora, Island, Jordánsko a Jemen se během jeho vedení stalo smluvními stranami Dohody, Mauretánie, Burundi a Eswatini byly k přistoupení vyzvány. 28 nových zemí a regionálních organizací navíc získalo status pozorovatele. Dr. Rusnák se zasadil o vyšší transparentnost Konference energetické charty a prosadil nový model její správy. Dr. Rusnák též prosadil vytvoření mechanismu včasného varování pro případ přerušení dodávek zemního plynu a aktivně řešil energetickou krizi v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu v roce 2014. První fáze modernizace Dohody k energetické chartě v roce 2015 vyvrcholila podepsáním prohlášení Mezinárodní energetické charty.
Před jmenováním generálním tajemníkem Sekretariátu Energetické charty pracoval Dr. Rusnák na Ministerstvu zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky. V letech 2009–2011 se věnoval posilování energetické bezpečnosti Slovenska. V předchozích obdobích působil jako mimořádný velvyslanec Slovenské republiky na Ukrajině (2005-2009) a jako zástupce vedoucího mise na velvyslanectví Slovenské republiky v Turecku (1994-1998). Dr. Rusnák zahájil svou diplomatickou kariéru na federálním ministerstvu zahraničních věcí České a slovenské federální republiky v roce 1992.
Dr. Rusnák promoval v roce 1990 na Moscow Institute of Oil and Gas a v roce 1998 získal doktorát na Ankara University Institute of Social Sciences. Dr. Rusnák je držitelem doktorátu Honoris Causa na Kyiv Slavonic University (2009).
Workshop: Noc vědců 2022
Noc vědců 2022: Energetická bezpečnost a energetická transformace všemi smysly
Report:
Cílem bloku Energetická bezpečnost a energetická transformace všemi smysly bylo seznámit účastníky Noci vědců s energetickou závislostí ČR na dovozu klíčových fosilních paliv (ropy a zemního plynu) ze třetích zemí a obtížemi spojenými se zajišťováním energetické bezpečnosti. Účastníci Noci vědců se nejprve dozvěděli (všemi smysly) odkud ČR fosilní paliva dováží a jaké jsou možné důsledky přerušení jejich dodávek. Následně si vyzkoušeli vyjednat podmínky dodávek energií (všemi smysly). Na závěr jim byl představen koncept energetické transformace a klíčová role obnovitelných zdrojů pro zajištění energetické bezpečnosti a klimatické neutrality ČR.
Konference: Soutěžní právo v době energetické krize
Soutěžní právo v době energetické krize
Report:
O tom, jak se vytváří cena energetických komodit, jaký význam mají komoditní burzy či o tom, zda může „stropování“ cen vést k dlouhodobému omezení konkurence na energetických trzích, diskutovali Jiří Kindl (Skils), Petr Zákoutský (Dentons) a Michal Petr (Univerzita Palackého v Olomouci). Online seminář Soutěžní právo v době energetická krize organizovalo Oddělení energetického práva (ÚPT).
Záznam z akce je dostupný na Youtube.
Program:
1. prosince 2022, od 13.30 do 14.30 hodin, online debata
Na řadě energetických trhů dochází v současné době v řadě oblastí k situacím, které jsou přinejmenším na hranici tržního selhání. Jakou úlohu může v tomto ohledu sehrát soutěžní právo? Jaký význam má v dnešní době význam rozhodnutí, které Komise v souvislosti s dovozem a distribucí plynu vydala v roce 2018? Do jaké míry jsou a mají být národní energetické trhy propojené? Jak se vytváří cena energetických komodit a jaký význam mají komoditní burzy? Může „stropování“ cen vést k dlouhodobému omezení konkurence na energetických trzích? O těchto a dalších otázkách budou diskutovat přední odborníci na soutěžní právo a energetiku.
Diskutující:
- Jiří Kindl (Skils, advokátní kancelář)
Jiří Kindl je partnerem v advokátní kanceláři Skils, s. r. o., (dříve WEIL, GOTSHAL & MANGES), kde se dlouhodobě specializuje zejména na problematiku ochrany hospodářské soutěže. Vystudoval summa cum laude Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Právo studoval též na University of Limerick v Irsku a v rámci postgraduálního kursu Magister Juris na Faculty of Law University of Oxford (University College), kde obdržel vyznamenání (Distinction) a Clifford Chance Prize (nejlepší student ročníku v programu Magister Juris), Winter Williams Prize (nejlepší student v předmětu European Business Regulation) a Monckton Chambers Prize (nejlepší student v předmětu Competition Law). Je autorem či spoluautorem mnoha publikací na téma soutěžního práva v České republice i zahraniční, zejména například publikací Soutěžní právo (Praha: C. H. Beck, 2006; 2012; 2021), Zákon o ochraně hospodářské soutěže. Komentář (Praha: C. H. Beck, 2007, 2010, 2016), Zákon o významné tržní síle. Komentář (Praha: C.H. Beck 2017) a Zákon o náhradě škody v oblasti hospodářské soutěže. Komentář (Praha: C.H. Beck, 2019). Externě vyučuje soutěžní právo a ekonomii na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Má mimořádně rozsáhlé zkušenosti s řízeními u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, Evropské komise i u civilních soudů a je pravidelně zmiňován mezi nejlepšími právníky v oblasti hospodářské soutěže v České republice prakticky ve všech relevantních referenčních publikacích (například Chambers Europe, Global Competition Review, Legal500 atp.).
- Petr Zákoucký (Dentons Europe, advokátní kancelář)
Petr Zákoucký je vedoucím partnerem pražské kanceláře Dentons. Je také vedoucím energetické praxe a spoluvedoucím korporátní praxe. Má 15 let zkušeností s poskytováním právního poradenství v oblasti M&A transakcí, hospodářské soutěže, regulace a soudních sporů. Soustředí se především na odvětví energetiky, ropy, zemního plynu, těžby a infrastruktury. Má rovněž bohaté zkušenosti se zastupováním klientů působících v sektorech life science, strojírenství, výroby a IT. Jako poradce se podílel na řadě významných M&A transakcí a soudních sporů v České republice i celé řadě evropských a mimoevropských jurisdikcí, včetně Afriky, Austrálie, Asie či USA. Chambers Europe řadí Petra mezi přední právníky v České republice oblasti projektů a energetiky (Band 1) a v oblasti hospodářské soutěže a antimonopolního práva (Band 2).
Petrovy zkušenosti zahrnují poradenství v otázkách regulace a zastupování před národními a evropskými regulačními orgány; přípravu a vyjednávání obchodních dohod, včetně dohod o společném podniku, dohod o dlouhodobých dodávkách či aukční dokumentace, proces přípravy fúze a návrhu na antimonopolní vyšetřování před českými, slovenskými a evropskými orgány; poradenství v otázkách státní podpory, včetně podání stížností Komisi EU; poradenství ohledně záležitostí týkajících se životního prostředí a veřejných zakázek; zastupování před soudy ČR a EU; a poradenství ohledně strukturování ochrany investic (BITs).
- Michal Petr (Univerzita Palackého v Olomouci)
Michal Petr je odborným asistentem na Katedře mezinárodního a evropského práva Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vyučuje evropské právo se zaměřením na právo hospodářské soutěže, státní podporu, veřejné zakázky a regulaci síťových odvětví. Zkušenosti v těchto oblastech získal díky svému působení u Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v letech 2011 a 2012 a zejména na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kde byl zaměstnán od roku 2003 jako ředitel Legislativně právního odboru, od roku 2009 jako ředitel Sekce legislativy a mezinárodních záležitostí a konečně v letech 2010–2015 jako místopředseda Úřadu.
Je autorem řady publikací na téma soutěžního práva, sektorové regulace a vybraných otázek správního trestání, členem redakční rady časopisů Antitrust a Public Governance, Administration and Finances Law Review, jakož i národním korespondentem časopisu European Competition and Regulatory Law Review. Je rovněž členem rozkladové komise České národní banky a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.