Akce
Proběhlé akce
2023
Regulace v době energetické krize a inovativní trendy v energetice pohledem ERÚ 2023
Report:
Dne 2. května 2023 se na Právnické fakultě uskutečnil workshop „Regulace v době energetické krize a inovativní trendy v energetice pohledem ERÚ.“ Vladimír Vajnar (Odbor analytický a datové podpory, ERÚ) nejprve účastníky workshopu seznámil s výzvami, kterým v době energetické krize ERÚ čelí, následně se věnoval inovativním trendům v energetice (akumulaci energie bateriovými úložišti, energetickým společenstvím, flexibilitě a její agregaci, smart metering a jeho zavádění, digitalizaci energetiky, elektromobilitě a vodíku). Akci organizovalo Oddělení energetického práva.
Datum, místo a čas konání workshopu: 2. května 2023, místnost 034, 16:00 - 18:00 hodin
Lektor: Ing. Vladimír Vajnar Ph.D. (Energetický regulační úřad)
V úterý 2. května v 16:00 hodin proběhne na Právnické fakultě MU workshop organizovaný Oddělením energetického práva a Energetickým regulačním úřadem. Workshop bude mít dvě části. Vladimír Vejnar nejprve účastníky workshopu seznámí s výzvami, kterým v době energetické krize ERÚ čelí, a následně se bude věnovat inovativním trendům v energetice.
V případě zájmu se registrujte na martin.svec@mail.muni.cz.
Diskutovaná témata:
- ERÚ jako klíčový orgán veřejnoprávní regulace energetického sektoru;
- cenová regulace;
- reakce ERÚ na mimořádné dění na trzích v loňském a letošním roce;
- celostátní ekosystém pro řešení vysokých cen energií;
- inovativní trendy v energetice pohledem ERÚ.
Vybrané praktické aspekty podporovaných zdrojů energie 2023
Report:
Dne 18. dubna se na Právnické fakultě uskutečnil workshop „Vybrané praktické aspekty podporovaných zdrojů energie.“ Jan Urban a Kateřina Palkovská (advokátní kancelář Urban & Hejduk s.r.o.) seznámili účastníky workshopu jak s praktickými aspekty podpory elektřiny, tepla a biometanu z obnovitelných zdrojů energie, tak s podmínkami vydávání, evidence a uznávání záruk původu energie z obnovitelných zdrojů. Workshop se též věnoval projektování a výstavbě energetických projektů využívajících OZE, jejich provozu a údržbě, stejně jako nemovitostním aspektům a povolovacím procesům. Akci organizovalo Oddělení energetického práva.
American Society of International Law 2023
Report:
Právnická fakulta MU byla zastoupena na 117. Annual Meeting of the American Society of International Law, který se tradičně konal ve Washington, D.C. Martin Švec se zúčastnil Roundtable on Just Energy Transition: Legal Challenges Associated with Coal Phase Out. Společně s Paolo D. Farah (Global Law Initiatives for Sustainable Development), Chamu Kuppuswamy (University of Hertfordshire), Matjaz Nahtigal (University of Ljubljana) a Rachel Yeboah Nketiah (University of Energy and Natural Resources) diskutovali o komplexitě odklonu od spalování uhlí. COP 26 v Glasgow potvrdil, že na uhlí nelze pohlížet pouze jako na zdroj emisí CO2, ale též jako na nejrozšířenější zdroj výroby elektřiny. Roundtable se proto věnoval ekonomickým, právním a sociálním rizikům spojeným s postupným vyřazováním uhlí a přechodem na nízkouhlíkové energetické systémy.
Diskuse o předsednictví ČR v Radě EU, Bruselu a energetice 2023
Report:
Dne 15. března 2023 proběhla na Právnické fakultě MU diskuse o předsednictví ČR v Radě EU a energetice s dvěma absolventy Právnické fakulty a předmětů věnujícím se energetickému právu, Malvínou Urbánkovou a Ludvíkem Zelinkou. Ti během předsednictví reprezentovali Právnickou fakultu v rámci své absolventské stáže na oddělení energetiky Stálého zastoupení ČR při EU. Odpovídali na dotazy studentů ohledně života v Bruselu a toho, co přesně obnášela předsednická role ČR v uplynulém pololetí. Také se podělili o své zážitky týkající se fungování institucí EU, zejména Rady EU, a přiblížili jim, jakým výzvám v této době oblast energetiky čelila a jakým způsobem se s nimi unijní zákonodárce vypořádal.
Debata: O životě a práci v Bruselu během českého předsednictví v Radě EU uprostřed energetické krize
15. 3. 2023, 17:00, Právnická fakulta MU
Ve středu 15. března v 17:00 proběhne na Právnické fakultě MU diskuse s Mgr. Ludvíkem Zelinkou a Mgr. Malvínou Urbánkovou, kteří měli příležitost nahlédnout “pod kapotu” organizování českého předsednictví v Radě EU. Oba absolventi působili půl roku na Stálém zastoupení ČR při EU, kde se věnovali energetické politice EU. Budeme si povídat jak o práci a životě v Bruselu, tak o unijním legislativním procesu během energetické krize. Diskuse, kterou organizuje Oddělení energetického práva (ÚPT), proběhne v místnosti 025.
2022
Plynárenství v kontextu války na Ukrajině 2022
Plynárenství v kontextu války na Ukrajině
Report:
Dne 5. května 2022 proběhla na Právnické fakultě MU speciální přednáška věnovaná dopadům války na Ukrajině na plynárenský sektor. Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu, která v minulosti působila jako náměstkyně na Ministerstvu průmyslu a obchodu či ve společnostech ČEPS nebo NET4GAS, účastníky přednášky seznámila s důvody růstu cen zemního plynu v druhé polovině roku 2021 a s plány EU omezit svoji energetickou závislost na dodávkách zemního plynu z Ruské federace (REPowerEU). Následně se věnovala výhledům do budoucnosti, roli zemního plynu v příští dekádě a výzvám, před které je plynárenství postaveno. V diskusi dominovaly otázky na připravenost ČR na případné přerušení dodávek zemního plynu. Přednášku pořádalo Oddělení energetického práva ÚPT).
5. 5. 2022, 15:00, Právnická fakulta MU
Přednáší: Lenka Kovačovská
Lenka Kovačovská je absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Energetice se věnuje nejen celý svůj profesní život, ale rovněž akademický – doktorát obhájila na téma "Liberalizace trhů s elektřinou a zemním plynem v EU". Na Vysoké školy ekonomické v Praze vyučuje předmět "Geopolitics of Energy in the 21st Century", v minulosti vedla na téže škole Institut energetické ekonomie. Profesně působila ve společnosti ČEPS (oddělení strategie), na Ministerstvu průmyslu a obchodu (v pozici náměstkyně ministra pro řízení sekce energetiky), v dozorčí radě NET4GAS a dozorčí radě ČEPS. Od roku 2018 je výkonnou ředitelkou Českého plynárenského svazu, v rámci kterého reprezentuje zájmy českého plynárenství nejen v rámci ČR, ale i v rámci nadnárodních organizací Eurogas a Marcogaz.
Energy Transition Diplomacy 2022
Energy Transition Diplomacy: Energetická a klimatická diplomacie jako klíčové nástroje k dosažení klimatické neutrality
Report:
Dne 22. května 2022 proběhla na Právnické fakultě MU speciální přednáška Urbana Rusnáka, který studenty seznámil s úskalími energetické transformace a vysvětlil jim roli roli klimatické a energetické diplomacie EU při její realizaci. Pozornost byla věnována odlišným prioritám a vnímání rizik spojených s energetickou transformací státy, které jsou významnými producenty energií, státy, které jsou naopak závislé na dodávkách energií ze třetích zemí, stejně jako roli soukromých subjektů působících v energetickém sektoru a nestátních aktérů v procesu energetické transformace. Urban Rusnák vedl v letech 2012-2021 (z pozice generálního tajemníka) Sekretariát Energetické charty. Během svých dvou pětiletých mandátů se soustředil na modernizaci Dohody k energetické chartě, přistoupení nových zemí či vytvoření mechanismu včasného varování pro případ přerušení dodávek zemního plynu. Před jmenováním generálním tajemníkem pracoval Urban Rusnák na Ministerstvu zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky. V letech 2009–2011 se věnoval posilování energetické bezpečnosti Slovenska. V předchozích obdobích působil jako mimořádný velvyslanec Slovenské republiky na Ukrajině a jako zástupce vedoucího mise na velvyslanectví Slovenské republiky v Turecku. Přednášku pořádalo Oddělení energetického práva (ÚPT).
23. května 2022, 17:00, Právnická fakulta MU
Cílem přednášky je studentům představit koncept energetické transformace a roli klimatické a energetické diplomacie EU při jejím prosazování. Pozornost bude věnována odlišným prioritám a vnímání rizik spojených s energetickou transformací státy, které jsou významnými producenty energií, státy, které jsou naopak závislé na dodávkách energií ze třetích zemí, stejně jako na roli soukromých subjektů působících v energetickém sektoru a nestátních aktérů v procesu energetické transformace.
Přednášející: Dr. Urban Rusnák
Dr. Urban Rusnák pracuje na Ministerstvu zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky. Zároveň působí na Vrije Universiteit Brussels (Brussels Diplomatic Academy ) či na University of Dundee (jako Honorary Research Fellow).
V letech 2012–2021 vedl Dr. Rusnák z pozice generálního tajemníka Sekretariát Energetické charty. Během svých dvou pětiletých mandátů se soustředil jak na modernizaci Dohody k energetické chartě, tak na přistoupení nových zemí. Afghánistán, Černá Hora, Island, Jordánsko a Jemen se během jeho vedení stalo smluvními stranami Dohody, Mauretánie, Burundi a Eswatini byly k přistoupení vyzvány. 28 nových zemí a regionálních organizací navíc získalo status pozorovatele. Dr. Rusnák se zasadil o vyšší transparentnost Konference energetické charty a prosadil nový model její správy. Dr. Rusnák též prosadil vytvoření mechanismu včasného varování pro případ přerušení dodávek zemního plynu a aktivně řešil energetickou krizi v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu v roce 2014. První fáze modernizace Dohody k energetické chartě v roce 2015 vyvrcholila podepsáním prohlášení Mezinárodní energetické charty.
Před jmenováním generálním tajemníkem Sekretariátu Energetické charty pracoval Dr. Rusnák na Ministerstvu zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky. V letech 2009–2011 se věnoval posilování energetické bezpečnosti Slovenska. V předchozích obdobích působil jako mimořádný velvyslanec Slovenské republiky na Ukrajině (2005-2009) a jako zástupce vedoucího mise na velvyslanectví Slovenské republiky v Turecku (1994-1998). Dr. Rusnák zahájil svou diplomatickou kariéru na federálním ministerstvu zahraničních věcí České a slovenské federální republiky v roce 1992.
Dr. Rusnák promoval v roce 1990 na Moscow Institute of Oil and Gas a v roce 1998 získal doktorát na Ankara University Institute of Social Sciences. Dr. Rusnák je držitelem doktorátu Honoris Causa na Kyiv Slavonic University (2009).
Noc vědců 2022
Noc vědců 2022: Energetická bezpečnost a energetická transformace všemi smysly
Report:
Cílem bloku Energetická bezpečnost a energetická transformace všemi smysly bylo seznámit účastníky Noci vědců s energetickou závislostí ČR na dovozu klíčových fosilních paliv (ropy a zemního plynu) ze třetích zemí a obtížemi spojenými se zajišťováním energetické bezpečnosti. Účastníci Noci vědců se nejprve dozvěděli (všemi smysly) odkud ČR fosilní paliva dováží a jaké jsou možné důsledky přerušení jejich dodávek. Následně si vyzkoušeli vyjednat podmínky dodávek energií (všemi smysly). Na závěr jim byl představen koncept energetické transformace a klíčová role obnovitelných zdrojů pro zajištění energetické bezpečnosti a klimatické neutrality ČR.
Soutěžní právo v době energetické krize 2022
Soutěžní právo v době energetické krize
Report:
O tom, jak se vytváří cena energetických komodit, jaký význam mají komoditní burzy či o tom, zda může „stropování“ cen vést k dlouhodobému omezení konkurence na energetických trzích, diskutovali Jiří Kindl (Skils), Petr Zákoutský (Dentons) a Michal Petr (Univerzita Palackého v Olomouci). Online seminář Soutěžní právo v době energetická krize organizovalo Oddělení energetického práva (ÚPT).
Záznam z akce je dostupný na Youtube.
Program:
1. prosince 2022, od 13.30 do 14.30 hodin, online debata
Na řadě energetických trhů dochází v současné době v řadě oblastí k situacím, které jsou přinejmenším na hranici tržního selhání. Jakou úlohu může v tomto ohledu sehrát soutěžní právo? Jaký význam má v dnešní době význam rozhodnutí, které Komise v souvislosti s dovozem a distribucí plynu vydala v roce 2018? Do jaké míry jsou a mají být národní energetické trhy propojené? Jak se vytváří cena energetických komodit a jaký význam mají komoditní burzy? Může „stropování“ cen vést k dlouhodobému omezení konkurence na energetických trzích? O těchto a dalších otázkách budou diskutovat přední odborníci na soutěžní právo a energetiku.
Diskutující:
- Jiří Kindl (Skils, advokátní kancelář)
Jiří Kindl je partnerem v advokátní kanceláři Skils, s. r. o., (dříve WEIL, GOTSHAL & MANGES), kde se dlouhodobě specializuje zejména na problematiku ochrany hospodářské soutěže. Vystudoval summa cum laude Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Právo studoval též na University of Limerick v Irsku a v rámci postgraduálního kursu Magister Juris na Faculty of Law University of Oxford (University College), kde obdržel vyznamenání (Distinction) a Clifford Chance Prize (nejlepší student ročníku v programu Magister Juris), Winter Williams Prize (nejlepší student v předmětu European Business Regulation) a Monckton Chambers Prize (nejlepší student v předmětu Competition Law). Je autorem či spoluautorem mnoha publikací na téma soutěžního práva v České republice i zahraniční, zejména například publikací Soutěžní právo (Praha: C. H. Beck, 2006; 2012; 2021), Zákon o ochraně hospodářské soutěže. Komentář (Praha: C. H. Beck, 2007, 2010, 2016), Zákon o významné tržní síle. Komentář (Praha: C.H. Beck 2017) a Zákon o náhradě škody v oblasti hospodářské soutěže. Komentář (Praha: C.H. Beck, 2019). Externě vyučuje soutěžní právo a ekonomii na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Má mimořádně rozsáhlé zkušenosti s řízeními u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, Evropské komise i u civilních soudů a je pravidelně zmiňován mezi nejlepšími právníky v oblasti hospodářské soutěže v České republice prakticky ve všech relevantních referenčních publikacích (například Chambers Europe, Global Competition Review, Legal500 atp.).
- Petr Zákoucký (Dentons Europe, advokátní kancelář)
Petr Zákoucký je vedoucím partnerem pražské kanceláře Dentons. Je také vedoucím energetické praxe a spoluvedoucím korporátní praxe. Má 15 let zkušeností s poskytováním právního poradenství v oblasti M&A transakcí, hospodářské soutěže, regulace a soudních sporů. Soustředí se především na odvětví energetiky, ropy, zemního plynu, těžby a infrastruktury. Má rovněž bohaté zkušenosti se zastupováním klientů působících v sektorech life science, strojírenství, výroby a IT. Jako poradce se podílel na řadě významných M&A transakcí a soudních sporů v České republice i celé řadě evropských a mimoevropských jurisdikcí, včetně Afriky, Austrálie, Asie či USA. Chambers Europe řadí Petra mezi přední právníky v České republice oblasti projektů a energetiky (Band 1) a v oblasti hospodářské soutěže a antimonopolního práva (Band 2).
Petrovy zkušenosti zahrnují poradenství v otázkách regulace a zastupování před národními a evropskými regulačními orgány; přípravu a vyjednávání obchodních dohod, včetně dohod o společném podniku, dohod o dlouhodobých dodávkách či aukční dokumentace, proces přípravy fúze a návrhu na antimonopolní vyšetřování před českými, slovenskými a evropskými orgány; poradenství v otázkách státní podpory, včetně podání stížností Komisi EU; poradenství ohledně záležitostí týkajících se životního prostředí a veřejných zakázek; zastupování před soudy ČR a EU; a poradenství ohledně strukturování ochrany investic (BITs).
- Michal Petr (Univerzita Palackého v Olomouci)
Michal Petr je odborným asistentem na Katedře mezinárodního a evropského práva Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vyučuje evropské právo se zaměřením na právo hospodářské soutěže, státní podporu, veřejné zakázky a regulaci síťových odvětví. Zkušenosti v těchto oblastech získal díky svému působení u Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v letech 2011 a 2012 a zejména na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kde byl zaměstnán od roku 2003 jako ředitel Legislativně právního odboru, od roku 2009 jako ředitel Sekce legislativy a mezinárodních záležitostí a konečně v letech 2010–2015 jako místopředseda Úřadu.
Je autorem řady publikací na téma soutěžního práva, sektorové regulace a vybraných otázek správního trestání, členem redakční rady časopisů Antitrust a Public Governance, Administration and Finances Law Review, jakož i národním korespondentem časopisu European Competition and Regulatory Law Review. Je rovněž členem rozkladové komise České národní banky a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.