Exkurze
2024
Pražské podzemí a přednáška na téma “Jak se staví plynovod”
V úterý 25. června 2024 navštívili studenti kurzu Energetické právo, v milé společnosti doktorky Jany Osadské (Pražská plynárenská, a.s.), část pražské kolektorové sítě. Pro nezasvěcené, kolektor je průchozí podzemní liniovou stavbou (tunelem) sloužícím k ukládání inženýrských sítí. Jejich správu a provoz zajišťuje společnost Kolektory Praha, a. s., přičemž v historickém centru Prahy jde o 18 km podzemních tunelů (a po celé Praze o více než 90 km chodeb). Nejprve nás s praktickými informacemi na dispečinku seznámil vedoucí pracovník údržby, který byl ostatně dříve DJ a na své současné práci v kolektorech má rád mimo jiné i možnost ocenit „pravou tmu“. O chvíli později jsme se pak již vezli nákladním výtahem desítky metrů pod zem. Výpadek bývalé důlní lokomotivy sice znamenal, že jsme museli celou trasu absolvovat „po svých“, v chladnějších tunelech jsme se tím však alespoň zahřáli. Kromě odborného výkladu a demonstrace množství kabelů a trubek, mezi nimiž samozřejmě nemohly chybět ani ty sloužící distribuci zemního plynu, došlo i na ukázku zmiňované tmy, která byla rovněž působivá. Z kolektorů jsme vystoupali po soustavě žebříků (které nás k našemu překvapení zavedly do jedné z pražských nákupních pasáží), a před dalším programem jsme uvítali společnou obědovou přestávkou.
Odpoledne jsme se přesunuli do budovy společnosti Pražská plynárenská, a.s., kde nás čekala přednáška Ing. Lenky Krausové, která má v NET4GAS, s.r.o. na starosti rozvoj soustavy a investiční projekty. NET4GAS, s.r.o. je provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn v České republice (o celkové délce necelých 4 000 km). Předmětem přednášky byly technické, ekonomické a právní aspekty fungování přenosové soustavy. Dozvěděli jsme se například, jak probíhá výstavba přepravní sítě a v kterých momentech bychom se od plynovodu měli raději držet dál. Ing. Krausová nás rovněž seznámila s případnými komplikacemi, které mohou vznikat v rámci zpracování projektové dokumentace anebo v souvislosti s vyvlastňovacími procesy. Velmi zajímavým byl i výklad o mezinárodně právních a politických aspektech, neboť drtivou většinu zemního plynu Česká republika dováží ze zahraničí. Vedle vnitřního trhu s plynem v EU byla řeč i o závazném mechanismu solidarity, který byl navržen pro řešení extrémních situací, kdy jsou v některém z členských států ohroženy dodávky chráněným zákazníkům (např. nemocnicím či domácnostem), a lze proto požádat jiný členský stát, aby v jejich prospěch omezil dodávky takto nechráněným zákazníkům na svém území.
Ludvík Zelinka (doktorand, Oddělení energetického práva, Právnická fakulta MU)
2023
Výroba bioplynu a řízení elektrizační soustavy
Výroba bioplynu a řízení elektrizační soustavy
Studenti kurzu Energetické právo zahájili podzimní semestr 2023 exkurzí v Praze. V Ústřední čistírně odpadních vod se seznámili s procesem výroby bioplynu a na dispečinku ČEPS byli svědky udržování trvalé rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektřiny v elektrizační soustavě ČR.
2022
Exkurze v Plynárenském muzeu
Exkurze pro studenty Praktika z energetického práva
Studenti kurzu Praktikum z energetického práva zakončili podzimní semestr 2022 exkurzí v Plynárenském muzeu v areálu Pražské plynárenské v Michli, kde se seznámili s historií plynárenství v České republice, technologiemi, kterými se zemní plyn těží, transportuje a skladuje, stejně jako s výzvami souvisejícími s energetickou transformací. Právní aspekty studenti následně diskutovali s Janou Osadskou, vedoucí právního oddělení společnosti Pražská plynárenská Distribuce, a.s. Druhá část programu proběhla v centrále Pražské energetiky. Právníci PRE studenty zasvětili do obchodování s elektřinou uprostřed energetické krize. Exkurze vyvrcholila rozžíháním plynových lamp na Karlově mostu s lapmářem Pražské plynárenské.
Exkurze do velína elektrárny
Z Právnické fakulty MU do velína elektrárny:
Exkurze pro studenty Praktika z energetického práva
Oddělení energetického práva v květnu 2022 uspořádalo exkurzi pro studenty Praktika z energetického práva. Ti tak měli jedinečnou příležitost mluvit s právníky z praxe a vidět sektor, jehož právní regulaci studovali, na vlastní oči. První zastávkou byla výrobna tepelné a elektrické energie - Elektrárny Opatovice (EOP). Studenti se nejprve seznámili s právní agendou právníkům EOP, aby si následně nasadili přilby a prohlédli si jednotlivé fáze výroby elektřiny a tepla. Druhý den byla na programu návštěva společnost EP Commodities, která se specializuje na obchod (trading) s energetickými komoditami, tranzitními a skladovacími kapacitami. Právníci EP Commodities studentům vysvětlili, jak se strukturují transakce se zemním plynem, elektrickou energií, emisními povolenkami, uhlím a ostatními produkty (např. spready) napříč regiony. Odpoledne studenti navštívili větrnou elektrárnu VTE Pchery a dozvěděli se, jak komplikovaným administrativním procesem musí provozovatel větrné elektrárny projít, než může začít zvyšovat podíl elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů v České republice. Závěrečný den právníci společnosti EP ENERGY TRADING, a.s. studenty seznámili se specifiky právních vztahů, do kterých vstupuje dodavatel elektřiny a plynu. Exkurze vyvrcholila na centrále Energetického a průmyslového holdingu, kde se studenti setkali s právníky skupiny, kteří mají na starosti fúze a akvizice (M&A).